În cele patru sezoane disputate echipa a avut o evoluție ascendentă – în al doilea an de existență a promovat în Liga Națională, iar în al doilea an în primul eșalon CS Minaur s-a calificat în cupele europene, după o clasare pe locul 3 în Liga Florilor. Astfel, handbalul feminin băimărean a revenit în competițiile continentale oficiale după o pauză de patru ani (HCM Baia Mare juca în sezonul 2015-2016 în sferturile de finală ale Ligii Campionilor).

• Ediția 2016-2017 – Divizia A, locul 2, baraj de promovare (antrenori Simona Maior Pașca și Ioana Marta)

• Ediția 2017-2018 – Divizia A, locul 1, promovare în Liga Națională (antrenori Ioan Băban, Simona Maior Pașca și Ioana Marta)

• Ediția 2018-2019 – Liga Națională, locul 10, menținere în LN (antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu)

• Ediția 2019-2020 – Liga Națională, locul 3, calificare în cupele europene (antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu)

CONDUCEREA TEHNICĂ

Componența staff-ului tehnic al echipei de senioare CS Minaur Baia Mare în sezonul 2019-2020: Costică Buceschi – antrenor principal, Magdalena Kovacs – antrenor secund, Claudia Cetățeanu – antrenor portari, Boris Aspridis – preparator fizic, Valentina Mitrașcă – kinetoterapeut, Carmen Morariu (tur) / Mihaela Iustin (retur) – medic; Daniel Kotecz – team manager, Liviu Bala – manager sportiv.

LOTUL DE JUCĂTOARE

Jucătoare aflate sub contract în sezonul 2019-2020: 21 (Enache, Măzăreanu, Ciaușescu, Burlachenko, Tămaș, Argyelan, Rysankova, Szolosi, Polocoșer, Ivanenko, Cîrstea, Hotea, Kerekes, Conache, Seraficeanu, Lisewska, Borș, A. Popa, Bondar, Masna, Shteriova)

Jucătoare nou venite (transferate înaintea acestui sezon): 11 (Măzăreanu – Gloria Bistrița, Ciaușescu și A. Popa – CSȘ 2 București; Tămaș și Hotea – Corona Brașov; Szolosi – HC Zalău; Conache – CSM Galați; Masna – Boden Handboll SWE; Kerekes – ACS Odorheiu Secuiec; Borș – CS Phoenix Baia Mare; Ivanenko – CS Marta Baia Mare).

Media de vârstă: 25 de ani

Cea mai tânără jucătoare: Oana Borș  (15 ani și 8 luni la startul campionatului) / Cea mai vârstnică jucătoare: Oana Bondar (36 de ani)

Jucătoare străine: 5 (Lisewska – Polonia, Rysankova – Cehia, Shteriova – Macedonia de Nord; Masna – Polonia, Burlachenko – Ucraina).

STATISTICA CS MINAUR BAIA MARE – LIGA FLORILOR MOL, SEZON 2019/2020

• Cristina Enache – 18 meciuri / 358 minute jucate, 69 de intervenții / 3 din 7m, un gol)

• Cristina Ciaușescu – a fost accidentată

• Ana Maria Măzăreanu – 19 meciuri / 732 minure jucate, 146 intervenții / a apărat 9 de 7m, un gol

• Yaroslava Burlachenko – 19 meciuri / 625 minute – 39 goluri

• Larisa Tămaș – 16 meciuri / 245 minute – 6 goluri

• Petruța Argyelan – 11 meciuri / 152 minute – 8 goluri

• Helena Rysankova – 11 meciuri / 228 minute – 21 goluri

• Roxana Szolosi – 19 meciuri / 324 minute – 30 goluri (15 din 7m)

• Anca Polocoșer – 18 meciuri – 324 minute – 10 goluri (3 din 7m)

• Anna Ivanenko

• Oana Cîrstea – 18 meciuri / 728 minute – 31 goluri

• Camelia Hotea – 15 meciuri / 382 minute – 21 goluri

• Eva Kerekes – un meci / 20 de minute

• Mădălina Conache – 13 meciuri / 196 minute – 11 goluri

• Sonia Seraficeanu – 19 meciuri / 939 minute – 54 goluri

• Sylwia Lisewska – 18 meciuri / 628 minute – 93 goluri (31 din 7m)

• Oana Borș – un meci / 3 minute

• Andreea Popa – 19 meciuri / 681 minute – 54 goluri (13 din 7m)

• Oana Bondar – 18 meciuri / 383 minute – 18 goluri

• Paulina Masna – 11 meciuri / 466 minute – 39 goluri

• Marija Shteriova – 19 meciuri / 566 minute – 63 goluri

În această statistică este inclus și meciul din tur cu CSM Corona Brașov

PREZENȚA LA MECIURI

Jucătoare “integraliste” (care au jucat în toate cele 19 meciuri oficiale disputate în campionat, inclusiv cel cu Corona Brașov): 6 (Măzăreanu, Burlachenko, Szolosi, Seraficeanu, Popa și Shteriova).

Cele mai multe minute jucate: 1. Seraficeanu (939 minute); 2. Măzăreanu (732 minute); 3. Cîrstea (728 minute); 4. Popa (681 minute), 5. Burlachenko (625 minute).

MARCATOARE

Marcatoarele echipei în campionat: 1. Lisewska – 93 goluri (31), 2. Shteriova – 63, 3-4. Seraficeanu – 54, 3-4. Popa – 54 (13), 5-6. Masna – 39, 5-6. Burlachenko – 39, 7. Cîrstea – 31, 8. Szolosi – 30 (15), 9-10. Rysankova – 21, 9-10. Hotea – 21, 11. Bondar – 18, 12. Conache – 11, 13. Polocoșer – 10 (3), 14. Argyelan – 8,  15. Tămaș – 6, 16-17. Enache – 1, 16-17. Măzăreanu – 1.

LOTUL CS MINAUR (CUPA ROMÂNIEI)

• Portari: Ana Maria Măzăreanu, Cristina Enache

• Jucătoare de câmp: Oana Cîrstea (7 goluri), Camelia Hotea (3), Eva Kerekes (4), Sylwia Lisewska (3), Larisa Tămaș (7), Marija Shteriova (7), Anca Polocoșer (3), Roxana Szolosi (7), Andreea Popa (13), Paulina Masna, Helena Rysankova (5), Sonia Seraficeanu (11), Oana Borș (3), Petruța Argyelan, Yaroslava Burlachenko (10), Oana Bondar, Mădălina Conache (2).