Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea au descoperit la ieșirea din țară un permis de conducere fals, prezentat la control de către un tânăr în vârstă de 23 de ani.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_624974d8ded79.jpg&w=800&h=480&q=60)
În data de 31 martie a.c., în jurul orei 12.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Petea s-a prezentat pentru a ieşi din România un bărbat în vârstă de 23 de ani. Tânărul conducea un autovehicul marca Fiat, înmatriculat în Bulgaria. La controlul documentelor pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, acesta a prezentat, pe lângă documentele de trecere a frontierei de stat și permisul de conducere. Cu ocazia verificărilor, polițistul de frontieră a constatat că permisul de conducere prezentat la control nu este un document autentic.
În cauză, a fost întocmită lucrare penală pentru săvârşirea infracţiunilor de uz de fals și conducere fără permis.