Ieri, 22 martie, în urma investigațiilor efectuate, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Baia Mare au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore a unui tânăr de 25 de ani din Ardusat, acesta fiind bănuit de comiterea unei fapte de furt calificat.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_623a189c43475.jpg&w=800&h=480&q=60)
În fapt, în data de 23 februarie a.c., polițiștii au fost sesizați de către un bărbat 39 de ani din Ardusat, cu privire la faptul că în perioada 05 ianuarie a.c. – 23 februarie a.c. persoane necunoscute, au pătruns într-o locuință situată pe strada Gării din municipiu, iar din interior au sustras mai multe bunuri, cauzând prin comiterea faptei un prejudiciu de aproximativ 30.000 lei.
Tânărul a fost depus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș, urmând a fi prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.
Prejudiciul în valoare de 30.000 lei a fost recuperat în proporție de 80%.