Poliţiştii din Vişeu de Sus au soluţionat cu operativitate o tâlhărie reclamată, au dispus măsura reţinerii faţă de persoanele bănuite de comiterea faptei şi au recuperat prejudiciul în proporţie de 90%.
Au reuşit toate acestea şi datorită măsurilor de securitate existente la locuinţa unui cetăţean din oraş.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/tineri-retinuti-de-politistii-din-viseu-de-sus-pentru-talharie.jpg&w=800&h=480&q=60)
Ieri, la ora 11.50, un bărbat din Vişeu de Sus au sesizat poliţia cu privire la faptul că în noaptea de 27/28 iulie a.c. persoane necunoscute l-au deposedat prin violenţă de portofel şi telefonul mobil.
Chiar dacă investigaţiile demarate de poliţiştii au fost îngreunate de faptul că în momentul comiterii tâlhăriei persoana vătămată se afla într-o situaţie vulnerabilă şi nu şi-a amintit suficiente detalii cu privire la cei care au comis fapta, poliţiştii au reuşit să identifice doi tineri bănuiţi, la doar câteva ore de la sesizare. Prejudiciul a fost recuperat în mare şi restituit părţii vătămate.
În baza probatoriului administrat, cei doi tineri de 18 ani, din Vişeu de Sus, au fost reţinuţi pentru 24 de ore, urmând a fi prezentaţi instanţei cu propunere de arestare preventivă. Poliţiştii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de tâlhărie calificată şi pentru documentarea întregii activităţi infracţionale a tinerilor.