Poliţiştii din Tăuţii Măgherăuş au depistat în trafic o autoutilitară ce transporta 8 mc material lemnos pentru care şoferul nu avea documentele de însoţire prevăzute de lege.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/transport-ilegal-de-material-lemnos-depistat-de-politistii-maramureseni.jpg&w=800&h=480&q=60)
La data de 25 septembrie a.c., poliţiştii din Tăuţii Măgheăruş au organizat şi desfăşurat o acţiune în scopul prevenirii şi combaterii ilegalităţilor în domeniul silvic.
Astfel, pe DE 58 a fost oprită în trafic o autoutilitară ce transporta cherestea şi grinzi, de esenţă molid.
În urma verificării documentelor de către poliţişti şi a măsurătorilor efectuate de reprezentanţii Ocolului Silvic Tăuţii Măgherăuş, s-a constatat un surplus de 8 mc de grinzi ce nu era prevăzut în avizul de însoţire a materialului lemnos.
Lemnul transportat ilegal a fost confiscat şi predat reprezentanţilor Ocolului Silvic iar conducătorul auto, un bărbat de 51 de ani, din oraşul Borşa, a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 2 000 de lei.