Ieri dimineaţă în jurul orei 05.00, poliţia a fost sesizată prin 112 de un tânăr din satul Şurdeşti că a fost implicat într-un accident rutier în urma căruia autoturismul pe care îl conducea a luat foc.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/un-autoturism-a-luat-foc-in-pasul-gutai-dupa-ce-soferul-a-pierdut-controlul-volanului-si-a-intrat-intr-un-sant.jpg&w=800&h=480&q=60)
La faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri care au localizat şi stins incendiul. Din primele verificări efectuate s-a stabilit că în timp ce şoferul în vârstă de 25 de ani conducea maşina spre Sighetu Marmaţiei, pe DN 18 Pasul Gutâi, într-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum acoperit cu polei, a părăsit carosabilul şi a intrat într-un şanţ pavat cu beton.
În urma impactului nu au rezultat victime, însă autoturismul a luat foc şi a fost distrus în totalitate. Poliţiştii continuă cercetările.