Băimărencele s-au impus cu 38-27, după ce tot al lor era avantajul şi la pauză, la scorul de 18-11. Cu 24 de victorii în 26 de partide, HCM acumulează 72 de puncte şi termină sezonul regulat pe primul loc al clasamentului.

În ultima partidă a sezonului regulat, băimărencele de la HCM s-au deplasat la Cluj Napoca, pentru o întâlnire cu U Alexandrion. O echipă pe care campioana o învinsese nu numai în turul campionatului (35-25), dar o şi eliminase din Cupa României (35-23 în sferturi). Doar până în minutul 9, când scorul era 5-5, atât a rezistat gruparea clujeană iureşului campioanelor, care s-au distanţat până la maximum opt goluri în prima repriză (9-17). În actul secund gazdele nu au reuşit să recupereze din handicap, mai mult, băimărencele s-au desprins până la maximum 11 goluri, o distanţă stabilită prima dată în minutul 44, la scorul de 17-28. Partida s-a terminat la scorul de 38-27 pentru HCM, care înregistrează astfel victoria cu numărul 24 şi termină sezonul regulat pe locul 1, cu un total de 72 de puncte.

U Alexandrion Cluj – HCM Baia Mare 27-38 (11-18)
Sala sporturilor „Horia Demian”; circa 800 de spectatori;

Au arbitrat: Alexandru Constantin şi Paul Iacob (Braşov);
Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti);
Aruncări de la 7m: 6-5 (transformate 6-4, a ratat Do Nascimento);
Minute de eliminare: 2-8;

U Alexandrion Cluj: Enache, Măzăreanu – Popa 8, Laslo 6 (1 din 7m), Biriş 4 (2), Paraschiv 3 (1), Chintoan 3, Cîrjan 1, Petruş 1 (1), Severin 1 (1), Vălean şi Boian; antrenori: Carmen Amariei – principal şi Rodica Petruş – secund;

HCM Baia Mare: Ungureanu (11 intervenţii), Arenhart (5) – Nechita 7, Abbingh 6 (2), Herrem 6, Pîrvuţ 3, Geiger 3, Buceschi 3 (2), Ardean Elisei 3, Tătar 2, Do Nascimento 1, Szucs 1, Lobach 1, Makeeva 1, Marin 1, Diniş Virt

Preluare: JurnalMM.ro