Șoferul unui autoturism ce staționa în sensul giratoriului din zona „BIG”, deși oprirea era interzisă, pentru a face economie de „timp”, intră în fața altui autoturism ce era oprit pentru a acorda prioritate la trecerea pentru pietoni. Deși un pieton se afla angajat în traversarea drumului pe trecere, șoferului mini-vanului îl ignoră pur și simplu și taie calea pietonului, pentru „a se băga în față”.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/video-sighet-taran-la-volan-sau-cum-sa-nu-dai-prioritate-pietonilor-pe-zebra.png&w=800&h=480&q=60)
La nici 10 secunde după aceasta, după ce ajunge la prima intersecție, nu mai are răbdare să aștepte ca o autotutilitară de dimensiuni mari să iasă din intersecție, o ocolește pe dreapta și se enervează că, între timp, un alt șofer s-a poziționat în fața sa.
Acest tip de comportament denotă „țărănismul” multor șoferi din zona Sighetului și poate constitui o explicație de ce Sighetul deține un record nedorit cu un număr mare de accidente de circulație.
Totul a fost filmat cu o cameră VIDEO instalată la bordul mașinii șoferului aflat în spatele mini-vanului și a fost trimisă pe adresa redacției Sighet 247.