În data de 29 noiembrie a.c. a avut loc un veeniment cultural deosebit, o dublă lansare de carte: este vorba de lansarea cărții de eseuri „Maramureșul ca fenomen originar și cultura actuală”, sub semnătura prof. univ dr. Nicolae Iuga, respectiv a volumului de poezii „Neuitare”, sub semnătura prof. dr. Dorel Todea.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_6568744fe55ca.jpg&w=800&h=480&q=60)
Evenimentul a avut loc într-un cadru informal, la CD Retro Pub din Sighet. La eveniment au participat cei doi autori, precum și un public numeros format din oameni de cultură, preoți ș.a.