Fetele de la Minaur l-au rugat pe Moș Crăciun să le aducă niște tricouri albastre, iar moșul le-a adus: unul bleu, unul albastru închis, altul deschis, Erima, Kempa sau Hummel, ba chiar și unul pe care scria Slobozia (singurul care s-a și rupt în timpul meciului). Dincolo, Bistrița și-a adus haine la fel și nu cred că e nimic suprinzător. Au stat în tribună Luciana Popescu (care nu va prinde în teren meciurile din tur), iar dincolo au fost Laura Pristăvița și Paula Avila Garcia. În ultimele zile a plecat și Oana Țiplea, care s-a transferat la Cisnădie.

Baia Mare a început excelent jocul, în timp ce Bistrița n-a reușit să-și termine încălzirea. De aici, 5-0 (6) și 8-2 (12). Horațiu Pașca și-a chemat fetele la tablă și a desenat trasee noi și combinații cu pivotul, astfel încât să se reducă diferența. Și s-a redus: 9-4 (15), 10-7 (20). De la 13-9 (26) am dat-o pe secetă, iar Tetean și Bărboș (de două ori) au adus scorul reprizei la 13-12.

La fel ca și în prima parte, CS Minaur este mai vrednică în primele minute și se duce al 17-13 (37). Păstrăm distanță bună până la jumătatea reprizei secunde, 20-17 (45). Trei goluri la rând pentru oaspete și e egal 20. Mergem până la 23-21 (51), dar Dincă egalează cu două goluri. Cîrstea și Bărbos înscriu pentru 24-24 (56), apoi e pauză de goluri în ambele părți. Bistriță are atacul, Tetean se sacrifică să arunce, Năstasă apără, mergem pe atac și Bondar înscrie. Ultimul atac aparține oaspetelor, apucă să arunce, dar Năstasă scoate. Și uite așa, Minaur începe anul cu victorie.

Am mai rămas doar urările de după meci, cu an bun și bucurii. Sigur, și-un pic de succes în handbal.

CS Minaur Baia Mare – Gloria Bistrița: 25-24 (13-12)

Sala Polivalentă “Lascar Pană”; cca 100 spectatori
Au arbitrat: Dumitru Sechel și Sorin Cosma
Aruncări de la 7m: 0-7 (transformate: 0-5; au ratat Rodriguez, Szabo). Minute de eliminare: 4-0

Minaur: Cristina Enache (6 intervenții, a apărat un 7m), Adriana Medvedova (7 intervenții, a apărat un 7m), Andreea Năstasă (6 intervenții) – Andreea Tecar 6/8, Oana Bondar 5/6, Yaroslava Burlacenko 3/4, Helena Rysankova 2/4, Oana Cîrstea 2/3, Alexandra Orșivschi 2/3, Andreea Taivan 2/3, Sonia Seraficeanu 1/3, Sylwia Lisewska 1/7, Maria Șteriova 1/5, Petruța Argyelan 0/1, Andreea Lipară, Anca Polocoșer 0/5. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu

Bistrița: Cristina Sîntămărean (5 intervenții), Ana Maria Măzărean (6 intervenții), Ana Maria Inculeț (două intervenții) – Magdalena Paraschiv 4/6, Nicoleta Dincă 4/7 (2 din 7m), Szilvia Szabo 4/7 (unul din 7m), Andreea Bărbos 3/4, Valentina Ardean Elisei 3/7 (2 din 7m), Andreea Tetean 2/5, Daniela Rațiu 1/1, Denisa Giurgiucă 1/2, Teodora Bloj 1/4, Almudena Rodriguez 1/5, Bianca Zegrean, Daniela Todor 0/2, Ema Adin Ghiulgean. Antrenor: Horațiu Pașca.

Preluare: axanews.ro